Historie a současnost mysliveckých spolků v Kardašově Řečici

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        Vznik mysliveckého spolku v Kardašově Řečici se datuje rokem roku 1947. V létech šedesátých se zdejší myslivecký spolek sloučil se spolky v Mnichu a Nítovicích. Od této doby hospodařili místní myslivci na výměře 2400 hektarů. Hlavním druhem v honitbě byla drobná a srnčí zvěř. Lovilo se běžně 400 až 500 kusů zajíců, 250 až 300 kusů bažantů a 40 až 60 kusů srnčí zvěře. V osmdesátých létech došlo k podstatnému úbytku drobné zvěře z důvodu zhoršení kvality životního prostředí. Pro nízké stavy zajíců a bažantů se již nejméně 10 let tyto druhy neloví.

   

   Podle platných zákonů vydaných po roce 1989 se honitby dostaly do rukou původních vlastníků a ti museli vytvořit takzvaná Honební společenstva. Tím došlo v roce 1993 k rozdělení původní honitby na dvě, z níž jednu honitbu má pronajatou myslivecké sdružení Nítovice a druhou myslivecké sdružení Čihadlo. To v současné době vykonává právo myslivosti na výměře 1183 ha pozemků. V  této honitbě převládá zvěř spárkatá. Z této zvěře se loví ročně asi 20 kusů daňčí zvěře totéž černé a srnčí zvěře. Každé myslivecké sdružení se řídí předepsanou regulací a hlediskem uskutečněných škod na porostech a plodinách způsobené zvěří. Vše řídí a schvaluje referát životního prostředí Městského úřadu v Jindřichově Hradci a rovněž se k těmto otázkám vyjadřuje i gremium Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, která do naší lokality taktéž zasahuje.  

 

      Náplní zdejších mysliveckých sdružení není jenom chov a lov zvěře, ale i ochrana přírody a podíl na kulturním a veřejném dění v Kardašově Řečici. V nedávných létech byla úspěšně obnovena tradice mysliveckých plesů, které pro naši veřejnost organizují obě myslivecká sdružení z  Kardašovy Řečice společně. Myslím, že za tuto obnovenou tradici je třeba poděkovat nejen našim myslivcům, ale také hlavně všem vlastníkům pozemků, kteří utvořili Honební společenstvo a pronajali oběma sdružením své pozemky k výkonu práva myslivosti v našem regionu a umožnili tak členům mysliveckého sdružení věnovat se státem nařízené péči o zvěř, její regulaci a prakticky své přirozené přírodní zálibě.

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lovu a lesu ZDAR !

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

.